• Navigator

  Sandra Schützová

  Jako malá chtěla vyhrát Miss, teď myslí na olympiádu


  Během roku si Sandra Schützová příliš volných dní neužije. V zimních měsících jako reprezentantka ČR objíždí závody v klasickém lyžování a v těch dalších se soustředí na závodění na kolečkových lyžích, v čemž je velmi úspěšná. A to se ještě stíhá věnovat studiu na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK.  „Doufám, že se mi na jaře podaří složit státnice,“ směje se mladá lyžařka, která na UK FTVS studuje učitelství trenérství, specializaci lyžování. „Trénování by mě jednou lákalo, ráda bych u sportu zůstala i po konci kariéry a bylo by fajn začít někde u dětí,“ dodává Schützová, jejíž začátky byly spjaté spíše se sjezdovým lyžováním.


  „Bydleli jsme na Horních Mísečkách, takže jsme na sjezdovkách trávili hodně času. K běžkám mě přivedla až kamarádka, která na nich závodila. Do té doby jsem chodila i na gymnastiku, aerobic, keramiku a tak dále, ale běžky nakonec vyhrály,“ vzpomíná na začátky rodačka z podkrkonošské Jilemnice. Lyžování se ostatně věnovali taktéž oba její bratři a mladší Michal je v současnosti v juniorské reprezentaci.


  To Sandra je stálou členkou národního týmu už od roku 2013 a má za sebou i účast na třech mistrovstvích světa v dospělé kategorii. Kromě toho poslední roky vždy na jaře ještě „přesedlává“ z klasických lyží na ty kolečkové. Na loňském mistrovství světa v Lotyšsku dokonce vybojovala bronzovou medaili v závodu s hromadným startem.


  „Kolečkové lyže jsou v poslední době velký trend. Je to jednodušší v tom, že se jezdí na asfaltu, který je stabilní. To na klasických lyžích někdy máte měkčí povrch, jindy tvrdší, a i tyhle vlivy potom hrají ve výkonu roli. Nemluvě o mazání nebo výběru správné tvrdosti lyží. Vybavení na kolečkové lyže je naproti tomu dostupné pro každého,“ vyjmenovává rozdíly mezi oběma disciplínami.


  V přísném režimu složenému ze závodů, tréninků a školy mnoho volného času nezbývá. „Někdo si řekne, že je fajn, že cestujeme po světě, jenže my máme vždy přesně daný program a člověk pozná leda tak hotel,“ připomíná realitu a těší se na dobu, kdy si bude moci krásná místa ve světě projet v rámci dovolené po konci kariéry. Mezi ta, na které se nejvíce těší, počítá například čarokrásný Island.


  Prozatím se musí spokojit s tím, co si o ostrově přečte jen v cestovatelských průvodcích. „Já vůbec ráda hodně čtu. Hlavně kriminálky nebo životopisy, to mě hodně zajímá,“ vypráví Schützová a vyjmenovává například biografie Lídy Baarové nebo světových sportovců, samozřejmě včetně lyžařek. Že by ale načerpala nějaká tajemství z tréninkových metod, odmítá. „Ony o tréninku zase tolik nepsaly, spíše o tom, jak to probíhalo v týmu, co se dělo okolo a nějaké drobnosti ze soukromí, vztahy s trenéry a tak,“ prozrazuje.  Současné klasické lyžaře letos žádný světový vrchol nečeká, takže je největší motivací do dalších tréninků pro Schützovou účast na zimní olympiádě v Pekingu za dva roky. „V letošním roce šla výkonnost českých holek hodně nahoru a reálně nás může o olympiádu zabojovat asi tak deset,“ uvědomuje si silnou konkurenci. Do finálního výběru pro Peking se pak dostane čtyři až pět reprezentantek.


  Právě olympiáda je pro ni v současnosti největším hnacím motorem. V době konání her v Pekingu překročí třicítku a nezastírá, že se zabývá myšlenkami na založení rodiny a ukončení sportovní kariéry. „Nemám žádný přesně daný plán, ale určitě bych ráda zůstala u sportu. Ještě nevím, jestli budu trénovat děti nebo se tomu věnovat jiným způsobem...“


  Svou budoucnost někde mimo sportovní svět si ale nedovede příliš představit. „Baví mě něco tvořit rukama; jako dítě jsem pořád něco vyráběla. Hodně mě bavilo například vyšívání, to jsem dělala podle daných vzorů a jednou jsem třeba všem v rodině vyšila znamení zvěrokruhu. Ráda bych se k tomu někdy vrátila,“ nepatrně se zasní blondýnka.


  A o čem snila, když byla malá dívka? „Malá Sandra chtěla vždycky vyhrát Miss! Koukala jsem v televizi na ty krásné ženské a to se mi hrozně líbilo,“ směje se pohledná žena, která by se ani v současnosti na soutěžích krásy neztratila.


  Život ji však nakonec zavál jiným směrem a o své nejbližší budoucnosti má jasno. „Plán dvou příštích let je jasný - dostat se na olympiádu,“ plánuje Schützová.


  Sandra Schützová

  Na UK FTVS studuje učitelství trenérství, specializaci lyžování.. Je českou reprezentantkou v klasickém lyžování. Startovala už na třech seniorských mistrovstvích světa a jejím hlavním cílem je účast na zimních olympijských hrách v Pekingu 2022.


  Text: Jiří Novák • Foto: Vladimír Šigut
  Poslední změna: 27. duben 2020 18:36 
  Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
  Sdílet na: